Czym są EuroSkills?

Program ma na celu wyłonienie największych talentów spośród uczniów szkół zawodowych. Młodzi prezentują swoje umiejętności praktyczne podczas przygotowanych zadań konkursowych, a doświadczeni eksperci  dokonują oceny ich efektów.

Our Future Foundation włączyła się w promocję programu, a także nasz przedstawiciel wziął udział w debacie pt. „Dlaczego europejski rynek pracy potrzebuje specjalistów? Renesans kształcenia zawodowego”. W roli reprezentanta młodego pokolenia wystąpił Członek Zarządu naszej Fundacji, Kamil Tomkowicz. 

Podczas dyskusji, eksperci poruszyli tematy związane z wagą studiów wyższych, a także potrzebami obecnego rynku pracy. Wniosek wyklarował się szybko – w dzisiejszych czasach nie tylko potrzebujemy osób z wykształceniem teoretycznym, bardzo ważne jest również, aby przyszli pracownicy legitymowali się umiejętnościami praktycznymi.

Po co nam wykształcenie techniczne?

W ostatnich latach można było zauważyć znaczący trend wybierania liceum i studiów wyższych jako drogi swojej edukacji. Szkoły zawodowe stały się synonimem mniejszych ambicji i niechęci do rozwoju. W wyniku tego, brakuje nam dzisiaj elektryków, hydraulików, ale także pracowników fabryk, którzy muszą posiadać ogromną wiedzę techniczną.

W obecnym świecie pracownicy linii produkcyjnych muszą mieć wiedzę często przekraczającą próg wejścia na politechniki, jaki obserwowaliśmy w przeszłości. Ze względu na to, ich kompetencje nie kończą się obecnie na najprostszych czynnościach i wymagają stałego podnoszenia swoich kompetencji.

Przy wyborze szkoły średniej warto pamiętać, że nie tylko studia wyższe są w dzisiejszych czasach gwarantem dobrej pracy i wysokich zarobków. Wyśmienici fachowcy często już na samym początku swojej kariery zarabiają znacznie więcej niż ich koledzy po studiach.

Skopiowane do schowka